Учням

Шановні учні!

Третій рік поспіль Українські воїни героїчно протистоять військовій агресії російської федерації проти нашої держави.

Завдяки мужності та незламному духу військовослужбовців всіх збройних формувань, які приймають участь у відсічі збройної агресії, росії не вдалось, не вдається та не вдасться реалізувати свої кінцеві наміри – знищити Україну як державу, знищити її історію, культуру та самоідентичність!

У зв’язку з цим, військове керівництво держави-агресора, усвідомлюючи повний провал на полі бою, вдається до ганебних та підступних дій, спрямованих на залякування та вбивство мирного населення, розповсюдження панічних настроїв, зриву мобілізаційних заходів та загострення обстановки на території України.

Одним з таких напрямків діяльності спецслужб росії останнім часом є організація акцій з підпалів та пошкодження військових автомобілів, майна, приміщень ТЦК та СП (військкоматів) тощо.

За інформацією українських спецслужб, аналіз зафіксованих підпалів військового майна свідчить, що останнім часом представниками спецслужб держави-агресора до вказаної діяльності, як правило, за грошову винагороду залучаються (шляхом розміщення відповідних оголошень на сайтах з пошуку роботи, продажу товарів та послуг, здійснення рандомних телефонних дзвінків з відповідними пропозиціями), підлітки віком від 13-16 років, які не мають сформованого світогляду, не усвідомлюють в повній мірі негативні наслідки вищевказаних протиправних дій та погоджуються на їх виконання через можливість заробітку. 

Замовники таких акцій надають виконавцям інструкції щодо місць придбання знарядь протиправної діяльності, алгоритму виконання «завдання», звітування за результатами та заходів конспірації.

Зважаючи на це, звертаюсь до Вас з наступним:

Не йдіть на поводу можливості «швидкого» заробітку. Адже, як показує життя, швидкі гроші, зазвичай, мають кримінальне походження. 

У разі надходження пропозицій щодо підпалу, знищення, пошкодження майна, особливо військового, знайте, що ці дії є протиправними та за них передбачена кримінальна! відповідальність. Не ламайте свою долю необдуманими вчинками.

У разі, якщо Вас примушують до таких дій, обов’язково зверніться до батьків/вчителів/педагогів/правоохоронців та доведіть їм цю інформацію для уникнення небажаних наслідків.

Якщо хтось з Вас вважає, що він вже доволі дорослий і сам знає, як необхідно вчиняти, знайте, що спецслужби та правоохоронні органи знаходять всіх осіб, причетних до вчинення вищевказаних протиправних дій і вони неодмінно несуть покарання.

Так, згодом вони всі каються, але це вже запізно – за вчинене діяння законом передбачена відповідальність. 

Сподіваюсь на Вашу українську позицію, вірю в те, що серед Вас не знайдеться той, хто за сумнівний заробіток допоможе ворогу у реалізації ним своїх злочинних намірів та поламає своє життя і долю.

Все буде Україна!

Разом до Перемоги!

Слава Україні!

Тематичне відео попередження протиправної поведінки

Розклад навчальних занять для 5-11 класів на І семестр 2024/2025 н.р. з використанням технологій дистанційного навчання

Підручники  для учнів 1-4-х класів Запорізької гімназії “Контакт” на 2024-2025 навчальний рік

Підручники для 5-11 класів Запорізької гімназії «Контакт» у 2024-2025 навчальному році

Онлайн-ресурси з вивчення української мови

література

ПЕРЕЖИТИ СПЕКУ: КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я від Центру громадського здоров’я МОЗ України

Інформаційна безпека КП “ЦУІТ”

Алгоритм дій учасників освітнього процесу Запорізької гімназії “Контакт” за сигналом “Увага всім! Повітряна тривога” під час дистанційної форми навчання з використанням технологій дистанційного навчання в умовах безперервного освітнього процесу з неухильним дотриманням безпекових вимог

ПАМ’ЯТКА для учасників освітнього процесу старшої школи (5-11 класи) Запорізької гімназії «Контакт» щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання в умовах воєнного стану

ПАМ’ЯТКА для учасників освітнього процесу початкової школи (1-4 класи) Запорізької гімназії «Контакт» щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання в умовах воєнного стану

 

Що таке академічна доброчесність і чому важливо її дотримуватися

Академічна доброчесність: роз’яснення для учнів

Профорієнтаційна робота. Корисні поради здобувачам освіти

Траєкторія вибору професії. Обирай свою професію усвідомлено

7 помилок, яких треба уникнути перед вступом

Які професії будуть популярні в Україні через 10 років: цікавий прогноз

Найпопулярніші професії в Україні – яку професію обрати

Профорієнтаційний тест

Платформа профорієнтації та розвитку кар’єри від Державної служби зайнятості

 

 

у запоріжжі поліція проводить превентивну роботу з громадянами по запобіганню шахрайствам

У Запоріжжі поліція проводить превентивну роботу з громадянами по запобіганню шахрайствам

як не стати жертвою шахраїв в інтернеті: поради запорізьких поліцейських

Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті: поради запорізьких поліцейських

запорізька поліція нагадує як не стати жертвою шахраїв за схемою «операції з банківськими картками»

Запорізька поліція нагадує як не стати жертвою шахраїв за схемою «операції з банківськими картками»

Поради, що збережуть життя: що таке флікер, як його виготовити та де краще розміщувати на одягу

Як зробити людину видимою на дорозі? Придбати верхній одяг білого кольору або просто зробити флікери – світловідбивні елементи. Їх можна розмістити на рюкзаку, куртці, руці або джинсах, а також на взутті. 
 
Флікери виготовляються з м’якого пластику і мають яскравий відтінок. Вони бувають у вигляді смайликів, іграшок, пластин, значків, плоских брелоків і наклейок. Дизайн більшості з них – молодіжний. Флікери кріпляться за допомогою шпильки або шнурка, а на скейтборд або велосипеди можна причепити флікер, що скручується. 

За твердженням фахівців, найкраще місце, куди варто повісити флікер – це груди і стегна, але частіше люди воліють прикріплювати флікери на кисті рук, свої портфелі або сумочки.

Працівники, що забезпечують безпеку на дорогах, роздають безкоштовні флікери — не тільки заради реклами, але, в першу чергу, заради безпеки та збереження життя. Адже їх використання знижує ризик наїзду на пішохода на 65 відсотків. У матеріали в ЗМІ є показ того, що флікер комусь врятував життя. На сайтах в Інтернеті відгуки про світловідбивні дрібнички — тільки позитивні.

У таких країнах як Велика Британія, Фінляндія, Естонія, використання флікерів є обов’язковим згідно з їхніми Правилами дорожнього руху. Час показав, що кількість ДТП за участю пішоходів у цих державах значно знизилася після прийняття рішень про використання флікерів

Тож з метою запобігання нещасних випадків прикарпатські поліцейські рекомендують пішоходам та велосипедистам використовувати світловідбиваючі елементи на одязі, так звані флікери — маленькі значки або наклейки, які відбивають світло в темряві. Вони допомагають водіям побачити пішохода або велосипедиста у нічний час.

Пам’ятайте, що світловідбивачів багато не буває: що їх більше, то краще для вашої безпеки.

Якщо у небі з’явився дрон: як убезпечитися від бойових БПЛА

Як убезпечитися від бойових БПЛА радить Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Безпечні осінні канікули 2021 Інструктаж з техніки безпеки Правила  поведінки під час осінніх канікул - YouTube

Правила безпечної поведінки під час осінніх канікул. Відеоматеріал

Мінна безпека

Дітям про вибухонебезпечні предмети

ПАМ’ЯТКА для учасників освітнього процесу початкової школи Запорізької гімназії «Контакт» щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання в умовах воєнного стану

ПАМ’ЯТКА для учасників освітнього процесу старшої школи Запорізької гімназії «Контакт» щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання в умовах воєнного стану

 

Дистанційка: правила збереження зору при роботі з гаджетами

Електронний щоденник і журнал в соціальній системі освіти України “Нові знання”

Інструкція для учнів та батьків по роботі з порталом NZ.UA

Тренажер з правопису української мови

Абетка з безпеки школяра середньої школи

 

Мінна безпека - Новини

Мінна безпека. Поради дітям

Як впоратися з тривогою

У наш нелегкий час у більшості людей домінують негативні емоції, що є природнім. Проте, у якій ситуації ми б не були, потрібно мислити позитивно, бо наші думки мають велику силу. ” Наші думки – насіння, кинуте в родючий ґрунт розуму”. Тому завжди налаштовуйте себе на позитивні емоції і мислення, не дозволяйте негативним думкам надовго залишатися у вашій свідомості, якщо вони виникають – знайдіть час для внутрішнього діалогу, намагаючись перевести мінус у плюс.

Стаття 259. Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності

1. Завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, –

карається позбавленням волі на строк від двох до шести років.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки або вчинене повторно, –

карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

{Стаття 259 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3075-III від 07.03.2002№ 4955-VI від 07.06.2012}

Декілька порад, щоб подолати тривогу

?Стабілізуйте свій стан
Тривога − це засіб маніпулювання, а невідомість і невизначеність – родючий грунт для тривоги. Найпоширеніші симптоми тривоги – пришвидшене серцебиття і дихання, підвищене потовиділення, можуть холонути кінцівки або спостерігатися тремор. Якщо ви відчуваєте такі симптоми, то варто глибоко вдихати і видихати, якщо є навички медитації − вони стануть у нагоді. Через розуміння, що ви здатні контролювати власне дихання, прийде розуміння, що ви можете контролювати себе, треба усвідомити себе тут і зараз.

?Переключіться та займіть себе справами, робіть вправи на концентрацію.
Малювання, ведення щоденника, пересаджування квітів, настільні ігри, читання, фізичні вправи, робота. Будь-що, що занурює в себе на 100%.

?Приділяйте увагу власному тілу, зокрема з вправами на релаксацію.
Завдання в цьому випадку – допомогти собі через тіло, тілесні відчуття. Це може бути ванна, пахучі масла, креми і лосьйони, масаж та самомасаж, дихальні вправи, спортивні заняття чи йога, вправи на релаксацію – їх дуже багато в інтернеті, їх легко знайти.

?Дозуйте новини та зміцнюйте джерело вашої зовнішньої стійкості – ваші соціальні зв’язки.
Це свого роду “чарівна паличка”, яка може надавати відчуття безпеки та хоробрості, пригнічувати реакцію страху – біологічно, завдяки окситоцину, який виробляється у взаємодії з людьми. Бути в колі близьких, коли страшно, могти з ними розділити свої переживання, а потім добре посміятись – це острівець безпеки, протиотрута страху.

Дії учасників освітнього процесу в разі надзвичайних ситуацій | Освітній  омбудсмен України

Правила евакуації для дітей:

Не говори – щоб чути вчителя
Не біжи – щоб не постраждати
Не штовхайся – щоб не постраждали інші
Не повертайся – щоб залишатися в безпеці

Увага! Профорієнтаційна робота 23.12.2021

Поради психолога

Як організувати навчання вдома. 

Як-зробити-дистанційне-навчання-продуктивним-та-комфортним

 

До уваги учнів!

       Номери екстрених служб –  найважливіші телефонні номери, які повинні знати кожна людина. Часто від них залежить життя, і не лише власне.

Саме рятувальники, поліцейські та лікарі повинні за лічені хвилини прийти на допомогу. Однак, часто люди користуються тим, що ці служби не можуть не реагувати на виклики.

До вказаних служб надходять повідомлення зі стаціонарних та мобільних телефонів із проханням про допомогу від людей, які потрапили в різні ситуації. Проте серед них, на жаль, часто трапляються і неправдиві, тобто хибні виклики.

ДІТИ! Звертаємо вашу увагу на те, що не варто жартувати із повідомленнями до спеціальних служб. За це передбачено адміністративну відповідальність (стаття 183. КУпАП Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб.) Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб – тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пам’ятайте: коли ви здійснюєте завідомо неправдивий виклик, хтось інший лишається без допомоги, яка йому вкрай необхідна.

На інфографіці зображені основні принципи здорового харчування:

  • Овочі та фрукти повинні становити основну частину прийому їжі – ½ тарілки. Забезпечте різноманітність кольору і виду їжі. І пам’ятайте, що картопля не вважається овочем у «Тарілці здорового харчування» через негативний вплив на рівень цукру в крові.
  • Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам – ¼ тарілки: цільні та неочищені зернові – ячмінь, зерна пшениці, вівсянка, гречка, неочищений рис і продукти, виготовлені з них. Наприклад, макарони з твердих сортів пшениці корисніші, ніж білий хліб, білий рис і інші очищені зерна.
  • Сила білка – ¼ тарілки. Риба, курка, квасоля, горіхи – здорові та різноманітні джерела білка. Їх можна додати в салат, і вони добре поєднуються з овочами. Обмежте споживання червоного м’яса і уникайте переробленого, як бекон і сосиски.
  • Корисні рослинні олії – в помірній кількості. Обирайте корисні рослинні олії, як-от оливкова, рапсова, кукурудзяна, соняшникова, арахісова та інші. Уникайте частково гідрогенізованих олій, які містять шкідливі трансжири. Пам’ятайте, що знижена жирність не завжди означає користь.
  • Пийте воду, каву або чай. Відмовтеся від солодких напоїв. Споживайте одну або дві порції молока і молочних продуктів на день. Обмежте вживання соку до маленької склянки на день.
  • Будьте активні. Червоний чоловічок, який біжить уздовж «Тарілки здорового харчування» – це нагадування, що активність також важлива для контролю ваги.

Віддайте перевагу якості харчування.

Щоб розпочати використовувати «Тарілку здорового харчування», слід візуально поділити тарілку на чотири частини. Заповнювати тарілку варто таким чином, щоб кожну частину займала певна група продуктів: білкові страви, зернові, фрукти та овочі.

Фрукти можна вживати як десерт або окремий прийом їжі. Не обов’язково розміщувати їх на тарілці. Головне не забувати про споживання фруктів у достатній кількості.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ У ВИПАДКУ НАСИЛЬСТВА

  • До поліції за номером 102.
  • До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
  • До управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій.
  • До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.
  • До психолога, соціального педагога, класного керівника тощо.
  • До близької людини.
  • На телефони «Гарячих ліній»:

БЕЗКОШТОВНІ «ГАРЯЧІ» ТЕЛЕФОННІ ЛІНІЇ

  • Національна дитяча «ГАРЯЧА ЛІНІЯ» Центру «ЛА СТРАДАУКРАЇНА»:

0-800-500-333 (для дзвінків з мобільного)

З’явилася в Україні з початку 2013 року. Консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи та соціальні працівники. Тут маленькі українці знайдуть підтримку та пораду стосовно своїх проблем. Батьки, вчителі та вихователі матимуть змогу оперативно отримати індивідуальну консультацію стосовно порушень прав дітей. Дзвінки на лінію – безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх операторів.

  • Національна «ГАРЯЧА ЛІНІЯ» з питань запобігання насильству (консультації юриста, психолога, соціального педагога): 0-800-500-335 та 116-123 (безкоштовно з міських телефонів), 386 – для абонентів Київстар, Водафон 0-800-500-225 та 116-111

На Національній «гарячій лінії» з попередження домашнього насильства можна отримати: – інформаційні консультації (інформація про організації та установи, до яких можна звернутися у конкретній ситуації, перелік документів, які необхідно підготувати для звернення та інше); – психологічні консультації (поради та підтримку психолога анонімно у телефонному режимі); – правову допомогу (консультації та рекомендації юристів щодо конкретної ситуації, поради стосовно правильного складання необхідних документів тощо).

  • Омбудсмен з прав дитини в Україні Микола Миколайович Кулеба: (044) 255-64-50
  • Єдиний телефоний номер системи надання безоплатної правової допомоги: Зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів), можна отримати такі послуги: – безоплатну правову допомогу дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах; – правові консультації; – роз’яснення з питань отримання безоплатної правової допомоги; – інформацію про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини, та установи, які опікуються відповідними питаннями; – зв’язатися з усіма центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги; отримати інформацію про їх місцезнаходження, контактні номери телефонів, інші засоби зв’язку.
 
Пам’ятка “Безпечні зимові канікули”

Розпочинаються зимові канікули — пора відпочинку, свят та розваг. Але для того, щоб канікули були веселими й корисними, необхідно пам ‘ятати про безпечну поведінку

Правила поведінки на водоймах, вкритих кригою.

  • Не можна з’їжджати на лижах із крутого берега на кригу: у разі різкого
    навантаження він може провалитися.
  • Категорично забороняється дітям грати на тонкій кризі.
  • Небезпечно бути біля берегів, де найчастіше виникають промоїни,
    тріщини й розриви льоду.
  • На льоду краще  мати при  собі  знаряддя  безпеки  (лижі,  мотузку,
    палицю).
  • Обходь місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди
    тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок
    впадає в річку.
  • Переходь річку тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути
    не менше за 15—20 см.
  • Катайся на ковзанах лише в перевірених та обладнаних для цього
    місцях.
  • Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, негайно
    повертайся на берег. Не біжи, відходь повільно, не відриваючи ніг від льоду.

Обережно: бурульки!

  • Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі — сприяють
    активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із
    похилим дахом) та великих деревах.
  • Будь особливо уважним, проходячи біля будинків або високих дерев.
    Спершу впевнись у відсутності загрози падіння льодових наростів.
  • Якщо це можливо, тримайся на відстані від будинків та інших споруд,
    обираючи найбільш безпечний маршрут руху.
  • У жодному разі не заходь за спеціальні огорожі поблизу будинків або
    дерев.

Правила поведінки під час ожеледиці

  • Ходи не поспішаючи, ноги злегка розслаб у колінах, ступай на всю
    підошву. Руки мають бути вільні. Пам’ятай, що поспіх збільшує небезпеку під час
    ожеледиці, тому виходь із будинку заздалегідь.
  • У разі порушення рівноваги швидко присядь — це найбільш реальний
    шанс утриматися на ногах.
  • Падай із мінімальною шкодою для свого здоров’я. Відразу присядь,
    щоб знизити висоту. У момент падіння зберись, напруж м’язи, а доторкнувшись до
    землі, обов’язково перекотися — удар, спрямований на тебе, зменшиться.
  • Не тримай руки в кишенях: це збільшує можливість не тільки падіння,
    а й важких травм, особливо переломів.
  • Обходь люки: як правило, вони покриті льодом. Крім того, люки
    можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.
  • Ідучи тротуаром, не проходь близько до проїжджої частини дороги. Це
    небезпечно, адже є ризик підковзнутися і впасти по, колеса автомобіля, що
    проїжджає.
  • Не перебігай проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці.
    Пам’ятай, що через ожеледицю значно збільшаться відстань гальмівного шляху.
  • Якщо ти впадеш і через деякий час відчуєш біль у голові й суглобах,
    нудоту – терміново звернися до лікаря.

Правила пожежної безпеки під час святкування Нового року

Щоб   свято  не  затьмарилось   пожежею,   необхідно  дотримуватись  таких правил:

  • Ялинка має стояти на стійкій основі.
  • При виявленні несправності святкової ілюмінації (блимання лампочок,
    іскріння) слід одразу її вимкнути.
  • Не можна прикрашати ялинку целулоїдними іграшками.
  • Дітям забороняється купувати та використовувати піротехнічні засоби: феєрверки, петарди, ракети!
  • Пам’ятай! Щороку збільшується кількість людей, які отримали травми
    через недотримання правил користування піротехнікою.

Правила протипожежної безпеки

  • Не грайся із сірниками та запальничками.
  • Не запалюй свічки та бенгальські вогні без нагляду.
  • Не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів.
  • Не суши речі над газовою плитою.
  • Не пали багать у сараях, підвалах, на горищах.
  • Не вмикай багато електроприладів одночасно: електромережа може
    згоріти.
  • Обов’язково вимикай електроприлади, коли виходиш із дому. Не тягни
    за дріт руками, обережно вийми штепсель із розетки.
  • На дачі або в селі не відкривай грубку: від маленької вуглинки, що
    випаде з неї, може статися пожежа.

Поведінка на дорозі

     Взимку дороги особливо небезпечні, оскільки випадає сніг і засипає їх. Від морозу сніг замерзає і дорога робиться особливо слизькою, як каток. Тому їх треба посипати піском, щоб відбувалося зчеплення коліс з дорогою, тобто тертя. Але дорогу посипали, а сніг іде й іде, дорога знову робиться слизькою. Машинам треба їхати, їх заносить на поворотах так сильно, що може крутити навколо своєї осі, як карусель. У таких випадках найчастіше трапляються ДТП з важкими наслідками. Водієві важко впоратися з керуванням. Тому взимку треба бути особливо обережним. А це означає, що не можна ковзатися на тротуарі, а тим більш на проїжджій частині дороги. Машину на слизькій дорозі зупинити неможливо. Гальмівний шлях транспортного засобу на слизькій дорозі збільшується у два – три рази. Хоч на колеса одягають зимову гуму з шипами, яка поліпшує зчеплення з дорогою, але це мало допомагає, коли дороги слизькі. Ви – пішоходи. Тому подумаймо разом, як вберегти себе від ДТП. Почнемо з того, що взимку треба бути особливо уважними на дорозі.

Правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період

  • Коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти.
  • Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно.
  • Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування
  • При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися.
  • Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно.
  • Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі – це небезпечно.
  • Ніколи не чіпляйтеся до транспортних засобів, щоб прокататися з «вітерцем». Це приведе до тяжких трагічних наслідків.
  • Ніколи не спускайтеся з гірки на санчатах або лижах з тієї гірки, що веде на дорогу.
  • Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні.
  • Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля.
  • Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса.
  • Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим.
  • Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість.
  • Зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу.

Вибухонебезпечні предмети

  • До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
  • забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;
  • не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;
  • виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити полiцiю.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами.

Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади.

Забороняється:

  • користуватися газовими колонками при відсутності тяги;
  • відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити;
  • стукати по кранах, пальниках твердими предметами;
  • сушити речі над газовою плитою.

Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте 104.

Дії населення при виявленні запаху газу.

Якщо ви виявили запах газу в приміщенні, то дотримуйтесь наступних правил:

  • не вмикайте електрику;
  • не запалюйте сірники;
  • не паліть;
  • провітріть приміщення;
  • перекрийте крани газоподачі;
  • викличте аварійну бригаду за номером 104

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху!

 

 

Особливості харчування підлітків

Харчування відіграє важливу роль в правильному перебігу фізіологічних процесів в організмі підлітків. Від правильного харчування залежить нормальне функціонування органів і систем організму, опірність його різним хвороботворним факторам.

З їжею підліток має отримувати всі ті речовини, які входять до складу його органів і тканин. Це білки, жири, вуглеводи, мінерали, солі, вітаміни, вода.

Сучасний школяр чи студент, на думку дієтологів, повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Для організму підлітка необхідне вживання молока, сиру, кисломолочних продуктів (джерела кальцію і білка). Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибулю, моркву, боби, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше одного-півтора літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.

Дуже важливим для підлітка є сніданок.

Крім солодкого чаю, варення і кондитерських виробів, до нього повинні обов’язково входити хлібобулочні вироби, каші (вівсянка зарекомендувала себе найкраще), макарони, свіжі овочі; з фруктів перевагу віддають яблукам, багатим клітковиною і пектином. Це складні форми вуглеводів, запас яких необхідний дитині. Інші вуглеводи краще розподілити на проміжні прийоми протягом шкільного дня: фруктові напої, чай, кава, булочки, печиво, цукерки забезпечать постійне надходження свіжих порцій глюкози в кров і стимулюватимуть розумову активність школярів та студентів.

Необхідним компонентом їжі для задоволення енергетичних потреб школярів є жири. На їхню частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії.

Підлітки обов’язково повинні споживати в достатній кількості клітковину – суміш важко перетравлюваних речовин, що знаходяться в стеблах, листі й плодах рослин. Вона необхідна для нормального травлення. Білки – це основний матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Білки відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна замінити ніякими іншими речовинами.

Школярі 7-11 років повинні отримувати на добу 70-80 гбілка, або 2,5-3 гна1 кгваги, а учні 12-17 років – 90-100 г, або 2-2,5 гна1 кгваги. Діти і підлітки – юні спортсмени, що мають підвищені фізичні навантаження (у тому числі й учасники туристичних походів), потребують збільшення добової норми споживання білка до 116-120 гу віці 10-13 років і до 132-140 гу віці 14-17 років.

У харчуванні підлітків враховуються якісні особливості білків.

Так, питома вага білків тваринного походження в раціоні дітей шкільного віку становить 65 – 60%, у дорослих – 50%. Потребам дитячого організму найбільшою мірою відповідає молочний білок, так само як і всі інші компоненти молока. У зв’язку з цим молоко має розглядатися як обов’язковий продукт дитячого харчування, що не підлягає заміні. Для дітей шкільного віку добова норма молока – 500 мл. Слід мати на увазі, що100 гмолока відповідає12 гсухого молока або25 гзгущеного.

Незамінні амінокислоти – лізин, триптофан і гістидин – розглядаються як чинники росту. Кращими їхніми постачальниками є м’ясо, риба і яйця.

Кожний продукт харчування має особливості, пов’язані з його хімічним складом.

Розрізняють продукти рослинного і тваринного походження. Рослинна їжа є переважно вуглеводною, тобто має у своєму складі багато вуглеводів і мало білків. Тваринна їжа, навпаки, містить багато білків, а вуглеводів дуже мало або й зовсім не має їх. Знання властивостей того чи іншого продукту дає змогу якомога раціональніше використовувати його.

Найбільша кількість білків міститься в м’ясі, рибі, яйцях. Для дітей рекомендуються нежирні сорти м’яса. Багато білка містять різні молочні продукти. Проте і в продуктах рослинного походження також є білки. Особливо багато їх у бобових (боби, квасоля, горох, сочевиця, соя). Вуглеводи людина дістає, вживаючи хліб, крупи, картоплю й цукор. Жири організм дістає з рослинного і вершкового масла, сала. Багато жиру є в м’ясі, сирі, яйцях, сметані.

При складанні норм харчування для дітей слід враховувати таке. Їжа дітей повинна мати відносно більшу енергетичну цінність, оскільки на кожен кілограм маси тіла дитині потрібна більша кількість енергії, ніж дорослій людині. Наприклад, дитині у віці до 1 року на1 кгмаси тіла за добу треба 460,5 кДж; дитині молодшого шкільного віку – 293,1; юнакові 18 років – 209,3 кДж.

Проте задовольнити потребу організму в енергії – це ще далеко не все. Наприклад, підліток може з’їсти1,5 кгхлібобулочних виробів, щоб отримати 104 35 кДж., але така одноманітна їжа не може задовольнити потреби організму: Тому школярам потрібно вживати різноманітну тваринну й рослинну їжа, яка містить у достатній кількості білки, жири і вуглеводи.

Матеріал підготували: професор Юрій Нечитайло, завідувач кафедрою педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Буковинського державного медичного університету та аспірант кафедри Тетяна Міхєєва

Поради, що збережуть життя: що таке флікер, як його виготовити та де краще розміщувати на одягу

Як зробити людину видимою на дорозі? Придбати верхній одяг білого кольору або просто зробити флікери – світловідбивні елементи. Їх можна розмістити на рюкзаку, куртці, руці або джинсах, а також на взутті.
 
Флікери виготовляються з м’якого пластику і мають яскравий відтінок. Вони бувають у вигляді смайликів, іграшок, пластин, значків, плоских брелоків і наклейок. Дизайн більшості з них – молодіжний. Флікери кріпляться за допомогою шпильки або шнурка, а на скейтборд або велосипеди можна причепити флікер, що скручується.

За твердженням фахівців, найкраще місце, куди варто повісити флікер – це груди і стегна, але частіше люди воліють прикріплювати флікери на кисті рук, свої портфелі або сумочки.

Працівники, що забезпечують безпеку на дорогах, роздають безкоштовні флікери — не тільки заради реклами, але, в першу чергу, заради безпеки та збереження життя. Адже їх використання знижує ризик наїзду на пішохода на 65 відсотків. У матеріали в ЗМІ є показ того, що флікер комусь врятував життя. На сайтах в Інтернеті відгуки про світловідбивні дрібнички — тільки позитивні.

У таких країнах як Велика Британія, Фінляндія, Естонія, використання флікерів є обов’язковим згідно з їхніми Правилами дорожнього руху. Час показав, що кількість ДТП за участю пішоходів у цих державах значно знизилася після прийняття рішень про використання флікерів

Тож з метою запобігання нещасних випадків прикарпатські поліцейські рекомендують пішоходам та велосипедистам використовувати світловідбиваючі елементи на одязі, так звані флікери — маленькі значки або наклейки, які відбивають світло в темряві. Вони допомагають водіям побачити пішохода або велосипедиста у нічний час.

Пам’ятайте, що світловідбивачів багато не буває: що їх більше, то краще для вашої безпеки.

Професії майбутнього

Пам′ятка

Щодо недопущення використання небезпечних предметів, які несуть загрозу життю та здоровію учасників освітнього процесу.

Про відповідальність та наслідки використання заборонених предметів освітньому закладі.

Газові балончики – достатньо ефективний засіб самозахисту, який дозволяє при належному його використанні спричинити масу неприємностей  не тільки потенційному кривднику але й особі, яка його застосувала.

У разі використання будь-яких балончиків газових або перцевих в закритих приміщеннях в зону ураження  потрапляє значна кількість людей, яка Вас оточує навіть не підозрюючи небезпеки про це завжди необхідно пам’ятати!!!!

Чим небезпечне отруєння газом?

  1. При потраплянні на слизову оболонку провокує подразнення, чхання, кашель та сильний нежить.
  2. При потраплянні в очі викликає сильну різь, рясну сльозотечу та блефароспазм (спазм кругового м’яза повік).
  3. При потраплянні у легені може призвести до набряку, що загрожує навіть смертю.

Як правило, вплив сльозогінного газу не є смертельним, але у деяких випадках він може сильно зашкодити людині. У зоні особливого ризику знаходяться  діти  алергіки та хворі на астму.

Що робити, якщо ви опинилися в епіцентрі розпилення газу?

Зберігайте спокій не провокуйте паніку  та дійте за таким планом !!!!

  1. Необхідно якнайшвидше вийти на свіже повітря (якщо розпилення сталося у приміщенні).
  2. За можливості закрийте ніс та рот вологою хустинкою.
  3. Не можна терти руками обличчя чи очі – це збільшує площу опіку. Максимум, що можна зробити, це обережно промокнути уражене місце носовичком або серветкою.
  4. Необхідно часто кліпати очима – інтенсивна сльозотеча допоможе швидше позбавитися від залишків речовини.
  5. Не варто промивати очі та полоскат%ії, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю.
    Також здобувачі освіти мають право:
    • користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
    • доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
    • на трудову діяльність у позанавчальний час;
    • на особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти тощо.
    На підставі ч.3 ст.53 Закону здобувачі освіти зобов’язані:
    • виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
    • поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
    • відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, довкілля та здоров’я оточуючих;
    • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).
    Здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти. Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання рои горло водою – шкідливі речовини добре розчиняються у воді, а подібні процедури лише затримають їх вихід.
  6. Якщо ви носите контактні лінзи, їх необхідно одразу зняти.
  7. Подразнювальна дія газу триває від 5 до 30 хвилин. У цей час варто намагатися дихати неглибоко, а також якнайшвидше покинути небезпечну зону. І, зрозуміло, необхідно одразу викликати швидку допомогу.

Звертаємо Вашу увагу!!!

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України

від 7 вересня 1993р. № 706

Встановлені чіткі правила придбання, зберігання та застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.

УЧНЯМ необхідно знати що використання спеціальних засобів

особам до18 років СУВОРО ЗАБОРОНЕНО!!!!!

ЗАПАМ′ЯТАЙ

  • До школи заборонено приносити ріжучі, колючі, вибухові, вогненебезпечні предмети, газові балончики, петарди та ін.
  • У разі виявлення підозрілих предметів у однокласників, які тебе оточують, або в будь-якому приміщенні освітнього закладу НЕОБХІДНО не здіймаючи паніку, зберігаючи спокій серед оточуючих повідомити про небезпечну знахідку класного керівника, завуча, директора школи.
  • Адміністрація закладу несе відповідальність за ЖИТТЯ кожного із ВАС і знає, як необхідно діяти у разі виникнення небезпечних ситуацій.

Вам необхідно ЗАВЖДИ РОЗУМІТИ І ПАМЯТАТИ !!!!!

 ЯКЩО ДИТИНА ПРИНЕСЛА АБО ВИКОРИСТАЛА В ШКОЛУ БУДЬ ЯКІ НЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ   ЗА ЦЕ НЕСУТЬ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЇЇ БАТЬКИ.