Кір – це гостре інфекційне захворювання з 100% рівнем сприйнятливості, що викликається вірусом Мorbilli із групи параміксовірусів.
Кір – не тільки дитяча хвороба, дорослі також можуть захворіти на кір, у них захворювання перебігає в більш тяжкій формі.
Вірус кору дуже летучий, передається від хворого повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, чханні та інше), і може розповсюджуватись в сусідні кімнати та інші поверхи. Хвора людина заразна за 1-2 дні до початку захворювання до 5-го дня після висипу.
Контактна людина може захворіти через 8-10 днів або на 21 день від початку контакту. На цей же період встановлюється нагляд за контактними.
В перші 3-4 дні хвороби відмічається підйом температури тіла до 390, порушення загального стану, нежить, сухий кашель, сиплість голосу, кон′юнктивіт, світлобоязнь.
На 2-3 день захворювання на слизовій оболонці щік з′являються дрібні плями білого кольору – це ранній симптом кору – плями Філатова-Бєльського-Коплика.
На 4-5 день захворювання, спочатку на обличчі, а потім на тулубі, кінцівках появляється плямисто-папульозний висип, на місті якого в подальшому, з′являються пігментні плями (цвітіння)
К і р небезпечний ускладненнями – це запалення легень та коровий енцефаліт.
Лікування – симптоматичне, при тяжких формах та ускладненнях – госпіталізація.
При перших проявах хвороби слід негайно ізолювати хворого, та звернутись до лікаря.
Головним фактором профілактики кору є – і м у н і з а ц і я.
Профілактичні щеплення дітям проводяться згідно графіку в 1 рік,
6 років, але їх можливо зробити віком до 18 років.
Щеплені діти не хворіють, або хворіють в легкій формі – без ускладнень.
Крім того, слід дотримуватись гігієни рук та іграшок, часто провітрювати приміщення; уникати великого скупчення людей.
Щеплення, гігієна та здоровий спосіб життя є запорукою профілактики захворювань на більшість інфекційних хвороб.